FPO
IEEE

IEEE Fellows

Fellows of the Institute of Electrical and Electronics Engineers

IEEE Oceanic Engineering Society

The grade of Fellow recognizes unusual distinction in the profession and shall be conferred only by invitation of the Board of Directors upon a person of outstanding and extraordinary qualifications and experience in IEEE designated fields (including electrical engineering, electronics, computer engineering and computer sciences, and the allied branches of engineering and related arts and sciences), who has made important individual contributions to one or more of these fields, that have been reflected in an improved quality of life for society.

The IEEE Bylaws limit the number of members who can be advanced to Fellow grade in any one year to one-tenth percent of the total Institute membership, exclusive of Students and Associates, on record as of December 31 of the year preceding.

Nominations are evaluated by the Technical Society/Council engaged in the technical field in which the candidate is active. The professional scope for Oceanic Engineering is:

All applications of electrical and electronic engineering pertaining to all bodies of water. Included are design, testing and application of water oriented systems, subsystems, and components. This shall include scientific, technical and industrial applications, or other activities that contribute to the field, or utilize the techniques or products of the field, subject to modifications directed or approved by the IEEE Technical Activities Board as the art develops.

An individual's contribution may be within any of three categories: Engineer/Scientist, Technical Leader or Educator, all of which are deserving of recognition.

Requirements:

Candidates must be an IEEE Senior Member at the time of nomination and have been an IEEE Member for at least 5 years.  Any person, including those who are not members of the IEEE, may nominate a candidate.  The exceptions are IEEE Officers involved in Fellow evaluations and IEEE Staff.

The Fellow Nomination Kit can be downloaded from the Fellow Program Website or requested by email (fellow-kit@ieee.org).  Contact the OES Fellow Committee Chair, Robert Bannon, for further information:

Robert Bannon
1844 Viola Ln
Hellertown PA 18055-2710 USA
Work: +1 570 350 0011
Fax: +1 484 851 3696
Email: rtbannon@ieee.org

 

DANIEL LEE ALSPACH

1998

For leadership in the theoretical development of non-linear estimation theory and its practical applications to multiple target data association and tracking problems in ocean surveillance.

SAUL ARONOW

1979

For contributions to nuclear medical instrumentation and for innovative leadership in establishing clinical engineering in hospitals.

MORREL P. BACHYNSKI

1977

For contributions to the fields of electromagnetic waves and plasmas.

ARTHUR B. BAGGEROER

1989

For contributions to advanced array processing and underwater acoustics.

ROBERT T. BANNON

2003

For leadership in ocean engineering and the practical application of sensor technologies.

PIER L. BARGELLINI

1976

For contributions to satellite communications.

LAURENCE BATCHELDER

1957 IRE

For contributions to the design and development of sonar equipment.

GEORGES R. BIENVENU

1991

For contributions to the theory and implementation of high-resolution methods in passive sonars.

LEIF BJORNO

1992

For contributions to ultrasound technology.

WOLFGANG-MARTIN BOERNER

1984

For advancement in inverse methods in sensing systems and in high-resolution broadband Doppler radar polarimetry.

JOHANN F. BOHME

1990

For contributions to array signal processing.

DONALD M. BOLLE

1987

For contributions to nonreciprocal components for microwave and millimeter-wave systems.

JOHN VINTON BOUYOUCOS

1978

For contributions to the field of hydrodynamic energy conversion devices.

HOMER E. BROWN

1976

For contributions to the application of computers in the electric utility industry.

WILLIAM R. BROWNLEE

1951 AlEE

 

JANIS A. BUBENKO

1985

For contributions to energy systems through new concepts in power system analysis and modeling.

JAMES VINCENT CANDY

1999

For contributions to model-based ocean acoustic signal processing.

WILLIAM MICHAEL CAREY

1996

For international leadership in the modeling and analysis of acoustic signal fields and noise in the ocean.

G. CLIFFORD CARTER

1988

For contributions to the theory of coherence and time delay estimation.

NORMAN CHAPMAN

2010

For contributions to geoacoustic characterization of ocean bottom environments.

RODNEY COATES

2009

For contributions to underwater acoustics education.

PAOLO CORONA

1992

For the development of continuous-mode stirred chambers, and their application in electromagnetic compatibility evaluations.

HERMAN V. COTTONY

1962 IRE

For contributions to antenna research and measurement.

HENRY COX

1983

For technical leadership in underwater research and development.

WALTER N. DEAN

1988

For leadership in the development and implementation of radio-navigation systems.

WILLIE L. DOXEY

1964

For leadership in research and development of electronic materials and devices.

IRA DYER

1979

For contributions to the science of acoustics and its applications and for distinguished academic leadership in advancing oceanic engineering and its applications.

FERIAL M. EL-HAWARY

1999

For contributions to the application of digital system concepts to underwater dynamic motion estimation and marine seismic methods.

SAID EL-SAYED ISMAIL

EL-KHAMY

1999

For contributions to signaling techniques for propagation through natural media.

IRVING ENGELSON

1993

For management leadership of IEEE technical activities worldwide.

RENE GARELLO

2006

For contributions to signal processing applied to remote sensing of the ocean.

GUILLERMO C. GAUNAURD

1999

For contributions to direct and inverse scattering interaction of acoustic, elastic and electromagnetic waves with matter.

SIVAPRASAD GOGINENI

1999

For development of innovative research radars and radar studies of polar sea and glacial ice.

GERALD G. GOULD

1974

For leadership in underwater systems development, and for contributions to the design of a major underwater tracking range.

EUGENE W. GREENFIELD

1951 AlEE

 

JEAN-PIERRE HERMAND

2009

For contributions to geoacoustic inversion techniques for adaptive signal processing in ocean acoustics.

ERIC HERZ

1983

For contributions to the development and management of information systems for testing aerospace vehicles and for valuable services to the Institute.

RICHARD C. HONEY

1968

For his contributions to the fields of microwave antennas and laser applications.

REUBEN A. ISBERG

1971

For contributions to the engineering aspects of television broadcasting, and for leadership in demonstrating the important application of television techniques to university-level teaching.

A. WALTER JACOBSON

1966

For contributions to the field of industrial instrumentation and control.

COLIN JONES

2007

For contributions to deep ocean exploration, search and recovery, and salvage.

JUNZO KASAHARA

2009

For contributions to submarine seismic technology.

STEVEN M. KAY

1989

For contributions to the theory and application of parametric spectral estimation and detection.

JAMES L. KIRTLEY JR.

1991

For contributions to the theoretical understanding, development, and implementation of superconducting turbogenerators.

CHARLES M. KNOP

1987

For development in high-gain, low-sidelobe, microwave reflector antennas for satellite communication earth stations and multiband terrestrial radio relay systems.

RICHARD LA ROSA

1982

For contributions to the development of electroacoustic signal processing devices.

NAOMI EHRICH LEONARD

2007

For contributions to the control of underwater vehicles.

DAVID G. LONG

2008

For contributions to systems and applications of radar scatterometry and synthetic aperture radar in land and ice studies

JAMES F. LYNCH

2005

For contributions to sound transmission in shallow coastal waters for mapping bottom boundary layer characterizations.

HISAAKI MAEDA

2002

For contributions to hydrodynamic theory on a floating structure in waves, to wave energy absorption theory and hydroelastic theory on a very large floating structure.

R. WAYNE MASTERS

1962 IRE

For contributions in the field of antennas and RF transmission systems.

GEORGE F. MCCLURE

1981

For contributions to mobile telephone communications systems engineering and the creation of new and more effective methods of spectrum utilization.

ROBERT B. MCGHEE

1990

For contributions to the theory and experimental study of mobile robots and legged locomotion.

DAVID MIDDLETON

1959 IRE

For contributions to the theory of noise in electronic systems.

PETER MIKHALEVSKY

2008

For contributions to ocean acoustics and tomography.

HITOSHI MOCHIZUKI

1984

For contributions to maritime communications systems.

RICHARD K. MOORE

1962 IRE

For contributions to electromagnetic propagation and engineering education.

JOSE M. F. MOURA

1994

For contributions to nonlinear filtering and model-based signal processing.

YOSHIEI NAKANO

1980

For contributions in the development and standardization of insulation systems for electrical locomotives and cars.

ARYE NEHORAI

1994

For contributions to statistical signal processing and system identification.

PAOLO PAMPALONI

1999

For contributions to and leadership in microwave remote sensing.

JAY S. PEARLMAN

2008

For leadership in space-based earth observing systems.

ANTHONY J. PANSINI

1954 AIEE

For contributions to the development of transmission and distribution systems capable of serving adequately a load of exceptionally rapid growth.

WESLEY W. PENDLETON

1962 AIEE

For contributions to the development of ultra high-temperature electrical insulation.

EDWARD J. POWERS JR.

1983

For contributions to the analysis of data relating to nonlinear phenomena in materials such as controlled thermonuclear plasmas.

GORDON RAISBECK

1969

For contributions and leadership in research on communication theory, transmission line theory, and transistor circuits.

VENKATANARAYANA

RAMACHANDRAN

1989

For contributions to the theory of multivariable networks with applications to two-dimensional digital filters.

DALE LOUIS SCHULER

2000

For contributions to the development of coherent multi-frequency microwave sensor and polarimetric SAR techniques for the remote sensing of geophysical parameters on both the ocean and the land.

GUSTAVE SHAPIRO

1961 IRE

For contributions to the development of electronic miniaturization techniques and components.

ROBERT C. SPINDEL

1991

For leadership in ocean engineering and the advancement of the technology for ocean acoustic tomography.

MILICA STOJANOVIC

2010

For contributions to underwater acoustic communications.

EDMUND JOSEPH SULLIVAN

2001

For developments in model-based acoustic array signal processing.

CALVIN T. SWIFT

1983

For contributions to the area of microwave remote sensing of the oceans.

KIYO TOMIYASU

1962 IRE

For contributions to microwave theory.

DONALD W. TUFTS

1982

For contributions to digital communications and signal processing.

ARTHUR UHLIR JR.

1967

For original contributions to the theory, development, and application of varactor diodes in parametric amplifiers.

TAMAKI URA

2007

For contributions to autonomous underwater vehicle technologies.

JOSEPH R. VADUS

2001

For contributions to ocean technology, engineering, and research.

HARRY L. VAN TREES

1974

For contributions to teaching and research in the detection, estimation and modulation theory area, and the design of military communications systems.

JOHN VESECKY

2010

For contributions to marine remote sensing and technology.

WILLIAM A. VON WINKLE

1985

For technical leadership in research and exploratory development in underwater acoustics, signal processing, sonar systems, and antisubmarine warfare.

DAVID E. WEISSMAN

1991

For leadership in the development of radar techniques to measure ocean surface wave parameters and surface winds.

GLEN N. WILLIAMS

1995

For leadership in the development of a computer operated, highly reliable control system for autonomous underwater vehicles, and the development of computer science courses.

ALBERT J. WILLIAMS 3RD

2005

For contributions to the development of instrumentation for measuring oceanic processes.

PETER F. WORCESTER

2003

For leadership in the development of acoustic techniques for observing the ocean, including ocean acoustic tomography.

JAY W. WRIGHT

1958 IRE

For his contributions to electronic devices for the Armed Services.